Kertünk csodás dísze, a mézvirág
A mézvirág (Lobularia maritima) vagy másnéven illatos ternye egy kedvelt évelő, vagy gyakran egynyáriként nevelt növény, amely színpompás virágaival kertünk csodás dísze lehet. Jellemzően kis termetű, terjedelmes növény, amely számos apró, színes vagy fehér, rendkívül illatos virágot hoz létre, így kiválóan alkalmas szegélyek, virágágyások és edények díszítésére. Íme néhány tipp a mézvirág gondozásához és neveléséhez.
Talaj: Fontos a jó vízelvezetésű, laza talaj, mivel a mézvirág a túl nedves környezetet nem kedveli. A legmegfelelőbb, ha tápanyagban gazdag, semleges vagy enyhén lúgos talajba ültetjük és rendszeresen gondoskodunk a tápanyag utánpótlásról. Szükség esetén keverjünk komposztot vagy egyéb szerves anyagot földjéhez. A mézvirág magról is nevelhető, ültetése általában kora tavasszal ajánlott.
Fényigény és hőmérséklet: A mézvirág a napos vagy félárnyékos környezetet szereti. Kiemelkedően jó fényigényű növény, megfelelő fejlődéséhez válasszunk olyan helyet, ahol legalább 6-8 órán át éri napfény. Hőmérséklet szempontjából a mézvirág a meleg időjárást kedveli így fagyérzékeny lehet, azonban néhány fajtája jól bírja a hűvösebb időszakokat is.
Öntözés: A mézvirág egy mérsékelt vízigényű növény. Fontos a rendszeres öntözés, azonban ügyeljünk rá, hogy két öntözés között a földje kiszáradjon, mivel a pangó víz a gyökerek rothadásához vezethet. Alkalmazkodjunk az időjárási viszonyokhoz öntözéskor, a szárazabb időszakokban több vízre lehet szükség, míg a csapadékos hónapokban mérsékeljük az öntözés gyakoriságát.
Trágyázás: A kiegyensúlyozott növekedés és virágzás érdekében időnként szükség van tápanyag utánpótlásra. A növekedési időszakban érdemes rendszeresen trágyázni a növényt, ehhez használhatunk univerzális tápgranulátumot, amely lassú felszívódásának köszönhetően 4 hónapon át biztosítja a növény számára fontos tápanyagokat. Választhatunk vinasz alapú tápoldatot is, amely természetes módon járul hozzá a növény megfelelő fejlődéséhez és folyamatos virágzásához.
Visszavágás: Időnként szükséges visszavágni a növényt annak érdekében, hogy megőrizze szép formáját és ezzel serkentsük az új hajtások növekedését. A virágzási időszak után távolítsuk el az elnyílt virágokat és a megnyúlt ágakat. Általában tavasszal és ősszel érdemes elvégezni a visszametszést, hogy a növény egészséges maradjon és hosszú időn át virágozzon.
Betegségek és kártevők: A mézvirág jól ellenáll a betegségeknek és kártevőknek, azonban időnként megjelenhetnek rajta levéltetvek vagy takácsatkák. Fertőzés esetén használjunk természetes növényápoló szereket, amelyek segítenek a kártevők eltávolításában és távoltartásában. A jó szellőzés és a megfelelő tápanyagellátás segíthet abban, hogy a növény egészséges és ellenálló maradjon.
A mézvirág vagy illatos ternye gondozása és nevelése viszonylag egyszerű feladat. Szép megjelenésével és kellemes illatával remek választás lehet a kertek díszítésére, megfelelő odafigyeléssel pedig hosszú időn át gyönyörködhetünk virágaiban.
BIOFITO természetes tápoldat virágos növényekhez
A BIOFITO virágos tápoldatot organikus vinaszból készítik, szintetikus kémiai alapanyagok nélkül. A tápoldatot kifejezetten a folyamatosan virágzó muskátlihoz, leanderhez, rózsához és hasonló magas tápanyag-igényű virágos növényekhez fejlesztették ki, folyamatos és élénk színű virágzást biztosít, speciális összetétele elősegíti a gyökérzet megfelelő fejlődését, a növény több és erősebb levelet, virágot fejleszt, és a kártevőkkel is ellenállóbbá válik.
FITO Univerzális tápgranulátum
A FITO Univerzális tápgranulátumot kifejezetten a kültéri növények magas tápanyagigényéhez fejlesztették ki. Folyamatosan, a növény szükségleteinek megfelelően szívódik fel a túladagolás veszélye nélkül, így segítve a kiegyensúlyozott tápanyagutánpótlást és védelmet. 1 kg.
BIOFITO Növényápoló levéltetvek ellen
A BIOFITO természetes növényápoló egyszerre ötvözi a hagyományos és a modern növényápolás legjobb tulajdonságait. Természetes fenyőolaj tartalmának köszönhetően alkalmas a dísznövényeken található szennyeződések és kártevő maradványok lemosására, a sérülések lezárására, valamint a kártevők távoltartására.