Tavaszra várva – februári kerti munkák
Februárban már mindenki várja a jó időt és a tavaszt, a melegebb napokon pedig hajlamosak vagyunk nekiállni a tavaszi kerti munkáknak is. Azonban az enyhe nappalokat gyakran fagyos éjszakák követik, és havazás is bármikor előfordulhat, ami sajnos könnyen kárt okozhat a túl korán kirakott növényekben, kerti bútorokban. Ne legyünk tehát türelmetlenek, hiszen ebben az időszakban is akad rengeteg feladat kertünkben!
Ideje metszeni!
Ebben a hónapban kell elvégezni a gyümölcsfák és gyümölcsbokrok metszését – a ribiszke, málna és köszméte kezd el a legkorábban rügyezni. Annak érdekében, hogy elegendő fény jusson a belső részekre, ritkítsuk meg a koronákat. Távolítsuk el a sérült, beteg vesszőket, valamint a párhuzamosan és a korona belseje felé növekvő vesszőket is. Főleg a meggy-, cseresznye-, alma-, körte-, mandula- és szilvafák koronáját időszerű megmetszeni, valamint a lombhullató, nyáron virágzó díszbokrokra is fordítsunk időt.
A metszés utáni sebeket kezeljük fagéllel, majd végezzünk lemosó permetezést. Ekkor esedékes a termő szőlőtőkék harmatgyökereinek a metszése és a körülöttük lévő föld kibontása is. Érdemes elkezdeni a visszaszáradt évelők és a díszfüvek visszavágását is.
Komposztáljunk!
Gyűjtsük össze az eddig lehullott lombokat és komposztáljuk azokat! Komposztáló telepítése során ügyeljünk arra, hogy a kert egy jól szellőző, árnyékos pontjába tegyük, valamint ne helyezzük túl közel a házhoz a felbukkanó rovarok miatt. Tegyük bele az apróra vágott ágakat, fűnyírásból keletkező hulladékokat és a száraz gyomokat, majd a tetejét zárjuk le földdel. Érdemes a komposztot hetente átlapátolni, illetve tartsuk nedvesen. A konyhai szerves hulladékoknak (gyümölcs, zöldség, virág, akár kávézacc vagy teafű) szerezzünk be egy jól zárható edényt – vigyázzunk, hogy állati eredetű hulladék ne kerüljön bele! A jó komposztnak nincs szaga, amint büdösnek érezzük, forgassuk át, hogy oxigént kapjon. Ha már korábban elkezdtük a komposztálást, akkor érdemes azt megforgatni, hiszen nemsokára szükségünk lehet rá az ültetési és vetési munkáknál.
Előzzük meg a betegségeket!
Szabadítsuk meg a régi termésektől, száraz virágoktól a fákat, illetve szedjük ki az elhalt, kiszáradt egyedeket. Fontos feladat a kártevők elleni védekezés, ezért vizsgáljuk meg a fák törzsét és a kéreg alatti részeket. A gombabetegségek és tetvek ellen használhatunk növényvédő szereket, ezek közül érdemes természetes összetevőket tartalmazó bio készítményeket alkalmazni. Vágjuk le a beteg gallyakat és távolítsuk el az esetleges kártevőket egy éles kés segítségével. Fontos a fák tápanyagpótlása ebben az időszakban, a hónap második felében érdemes a cserjék és örökzöldek köré (mű)trágyát elásni. Az érett komposztot is használhatjuk, azonban ügyeljünk rá, hogy az igényüknek megfelelő szerrel kezeljük az egyes fajokat.
Ültessünk, palántázzunk!
Látogassunk el kertészeti áruházakba vagy nézzünk körül az interneten, ahol számos prémium vetőmag megtalálható és tervezzük meg, milyen zöldségeket, gyümölcsöket szeretnénk elültetni kertünkben. Korai zöldségeket bátran elvethetjük már februárban, fontos azonban, hogy csak azokat a magokat vessük el, amelyek elviselik a talajmenti fagyokat és alacsony hőmérsékleten is csíráznak. Ilyen a petrezselyem, vöröshagyma, fejessaláta, sárgarépa, borsó, spenót és a hónapos retek. Palántázáshoz használjunk edényeket, tálcákat, megmaradt tejfölös pohárkákat, valamint vegyünk megfelelő földet. Ebben az időszakban ajánlott a dinnye, paprika, paradicsom, uborka, cukkini, karalábé és a káposztafélék palántázása. Az otthonunkban nevelkedett palántákat a fagyveszély elmúltával kiültethetjük szabad földbe.
Februárban tehát készítsük elő kertünket a tavaszra, gondoskodjunk növényeink egészségéről és vessük el az első magokat – ehhez szívből ajánlom a BLUMEN prémium vetőmagokat, amelyek garantáltan gyönyörű és ízletes termést hoznak!
BIOFITO Növényápoló gombabetegségek ellen
A BIOFITO Erősítő Növényápoló egyszerre ötvözi a hagyományos és a modern növényápolás legjobb tulajdonságait. Természetes zsurlókivonat tartalmának köszönhetően alkalmas a dísznövényeken található szennyeződések és kártevő maradványok lemosására, a sérülések lezárására, valamint a károsítók távoltartására.
BIOFITO Növényápoló levéltetvek ellen
A BIOFITO természetes növényápoló egyszerre ötvözi a hagyományos és a modern növényápolás legjobb tulajdonságait. Természetes fenyőolaj tartalmának köszönhetően alkalmas a dísznövényeken található szennyeződések és kártevő maradványok lemosására, a sérülések lezárására, valamint a kártevők távoltartására.