Új év, új feladatok a kertünkben! – januári kerti munkák
Amikor vége az ünnepeknek és kezdődik a január, sokan átgondoljuk mit is szeretnénk megvalósítani az új évben. Érdemes már ilyenkor készülődni a tavaszra, ezzel is napfényt hozva a szürke mindennapokba. Ebben a cikkben összegyűjtöttem Nektek a januári kerti munkákat, hogy tavasszal csodás kertben és növényekben gyönyörködhessünk!
A kerti munkák elengedhetetlen eszközei
Az egyik legfontosabb feladat a kerti szerszámok, gépek rendbe rakása. Keressük elő a szerszámokat és ellenőrizzük őket, melyik az amelyikre ráférne élezés, javítás, esetleg már régi, elhasználódott és újat kell belőle venni. Érdemes a szerszámok tisztításával kezdeni, ha a tél elején azok elpakolásakor nem tettük meg. Tisztítás után észrevehetővé válnak az esetleges hibák, élezésre szoruló részek. Ha kicsorbult az ásó, kapa, már rossz a nyele, akkor azokat is érdemes rendbe tenni, újat vásárolni.
A szerszámok mellett a fűnyírót is ellenőrizzük, be tudjuk-e indítani, esetleg szükség van olajcserére, vagy más alkatrész cseréjére. A fűnyíró és egyéb kerti gépek javíttatását érdemes a téli hónapokban megtenni, hogy ne kelljen heteket várni mire elkészülnek.
Amikor vége az ünnepeknek és kezdődik a január, sokan átgondoljuk mit is szeretnénk megvalósítani az új évben. Érdemes már ilyenkor készülődni a tavaszra, ezzel is napfényt hozva a szürke mindennapokba. Ebben a cikkben összegyűjtöttem Nektek a januári kerti munkákat, hogy tavasszal csodás kertben és növényekben gyönyörködhessünk!
Az egyik legfontosabb feladat a kerti szerszámok, gépek rendbe rakása. Keressük elő a szerszámokat és ellenőrizzük őket, melyik az amelyikre ráférne élezés, javítás, esetleg már régi, elhasználódott és újat kell belőle venni. Érdemes a szerszámok tisztításával kezdeni, ha a tél elején azok elpakolásakor nem tettük meg. Tisztítás után észrevehetővé válnak az esetleges hibák, élezésre szoruló részek. Ha kicsorbult az ásó, kapa, már rossz a nyele, akkor azokat is érdemes rendbe tenni, újat vásárolni. A szerszámok mellett a fűnyírót is ellenőrizzük, be tudjuk-e indítani, esetleg szükség van olajcserére, vagy más alkatrész cseréjére. A fűnyíró és egyéb kerti gépek javíttatását érdemes a téli hónapokban megtenni, hogy ne kelljen heteket várni mire elkészülnek.
A kert védelme télen is
Az ünnepek végén érdemes hasznosítani a karácsonyfát, hiszen a fenyőfa ágait levágva megvédhetjük a kertben lévő növényeket. Ma már nem meglepő, ha januárban is tavaszias az időjárás, így néhány növény már idő előtt virágzásba kezd. A fenyőfa ágak ráterítésével meg tudjuk védeni őket az elfagyástól. Ha vannak idősebb fák kertünkben, érdemes azoknak a törzsét megtisztítani, mivel számos kártevő megbújhat a kérgek alatt áttelelés céljából. Mielőtt nekiállunk a kéreg tisztításának, takarjuk le körülötte a földet, hogy ne hulljon a talajra a hulladék. Először kaparóvassal, majd drótkefe segítségével távolítsuk el a kéregripacsokat. Jégkár ellen is védekezhetünk, ha seprűvel óvatosan eltávolítjuk a havat a fákról. Ne feledkezzünk meg a madarakról és kisállatokról sem – készítsük ki nekik etetőkbe megfelelő élelmet a téli időszakban.
Téli metszés és permetezés
Vannak bizonyos növényfajták, amelyek télen is megmetszhetők – ilyen a szőlő, füge, lilaakác, málna, alma- és körtefa. Nagyon fontos, hogy fagypont alatt nem szabad nekiállni a metszésnek, hiszen így könnyen roncsolhatjuk a növények szöveteit. A korábban megtisztított és megélezett szerszámokat használjuk, hogy ne jusson kórokozó a növénybe. Mindig a megfelelő szögben történjen a metszés. A gyümölcsfák többségénél a tél második felében érdemes vágni oltóvesszőket, amikor pedig enyhül az idő, a díszcserjék ritkítását is elkezdhetjük. A permetezést a tél eleji fagymentes napokon érdemes megtenni, ezzel megelőzve a rovarok és kártevők áttelelését. A legjobb téli kezelés a kén, mész és olaj vagy réz összetételű permetezőszer. Fagypont alatt, esőben és erős szélben nem szabad permetezni!
Ültessünk már januárban!
Több fagymentes nap után, ha már száraz a talaj, ültessük el a virághagymákat, hogy tavasszal csodás virágokban gyönyörködhessünk. Tulipán, jácint, nárcisz, sáfrányfélék – csak néhány virághagyma, amit érdemes ilyenkor elültetni. Zöldségek és gyümölcsök közül a zeller, hagyma, burgonya, karfiol, saláta, spenót, borsó, újhagyma, eper, áfonya, málna hagymákat is el lehet ültetni. Január végén beltéren már elvethetjük a salátát, burgonyát, retket, borsót, hogy tavasszal ki tudjuk ültetni a palántákat a kertbe.
Kerttervezés
Kezdjük el megtervezni kertünket, készítsünk ültetési naplót, nézzük meg vetőmag készleteinket. A szükséges vetőmagok beszerzését gazdaboltokban és interneten keresztül is megtehetjük, számos prémium vetőmagot találunk, amelyek garantáltan kikelnek és ízletes termést, valamint pompás virágokat hoznak! Az ültetési időről a vetőmagok csomagolásából tájékozódhatunk. A vetőmagok mellett érdemes beszerezni a szükséges műtrágyákat is, elsősorban nitrogéntartalmú műtrágyára lesz szükség tavasz kezdetével.
Benti növényeink ápolása
A fűtési időszakban figyeljünk benti növényeinkre is, hiszen a száraz levegő miatt több öntözésre és permetezésre lehet szükségük. Lefújhatjuk vagy nedves ruhával óvatosan megtörölgethetjük őket, esetleg a kádba is betehetjük növényeinket lezuhanyoztatni. Ügyelni kell rá, hogy nehogy megfázzanak, ne szelőztessünk ameddig meg nem száradnak. Nem szabad közvetlenül a hideg ajtóba, ablakba kitenni őket. A vágott virágok vizébe érdemes kis sót és cukrot tenni és kétnaponta cserélni a vizüket, valamint visszavágni a szárukat. Nézzük meg téliesített balkonnövényeinket is, időnként öntözzük meg őket, valamint vizsgáljuk meg nem jelent-e meg rajtuk kártevő vagy egyéb betegség. A kártevők és gombabetegségek ellen érdemes már tél elején elkezdeni a védekezést.
Készülődjünk már most a tavaszra, ápoljuk szeretettel növényeinket és kertünket télen is! A növényápoláshoz szívből ajánlom a FITO termékeit, amelyek garantáltan segítenek, hogy növényeink élettel telik és erősek maradjanak a téli időszakban is!
BIOFITO Növényápoló gombabetegségek ellen
A BIOFITO Erősítő Növényápoló egyszerre ötvözi a hagyományos és a modern növényápolás legjobb tulajdonságait. Természetes zsurlókivonat tartalmának köszönhetően alkalmas a dísznövényeken található szennyeződések és kártevő maradványok lemosására, a sérülések lezárására, valamint a károsítók távoltartására.
BIOFITO Növényápoló levéltetvek ellen
A BIOFITO természetes növényápoló egyszerre ötvözi a hagyományos és a modern növényápolás legjobb tulajdonságait. Természetes fenyőolaj tartalmának köszönhetően alkalmas a dísznövényeken található szennyeződések és kártevő maradványok lemosására, a sérülések lezárására, valamint a kártevők távoltartására.