Így gondoskodjunk növényeinkről ha elutazunk!
Utazás során növényeink gondozása kihívást jelenthet, különösen ha hosszabb időre megyünk el otthonról. A legnagyobb veszélyt a növények kiszáradása jelenti, azonban néhány egyszerű lépéssel és megfelelő előkészülettel gondoskodhatunk róla, hogy a növényeink egészségesek és ápoltak maradjanak amíg távol vagyunk.
Öntözés: Az utazás előtt pár napig hagyjuk kicsit kiszáradni a növények földjét, majd az utazás napján alaposan öntözzük meg őket úgy, hogy a földjük jól átnedvesedjen. Ügyeljünk rá, hogy ne öntözzük túl, illetve ne álljon víz a cserépben, mert a pangó víz károsíthatja a gyökereket. A kevésbé vízigényes növényeket is öntözzük meg mérsékelten. Ha hosszabb ideig tartózkodunk távol, használjunk öntözőgolyót vagy csepegtető öntözőt a növények nedvesen tartására.
Párásítás: Helyezzünk víztartó alátétet vagy tálcát a növények alá, amely lassan adagolja a vizet a növényeknek, illetve elnyeli az öntözésből maradt felesleget, így elkerülhető a túllocsolás vagy a kiszáradás veszélye. A tálca vagy alátét segítségével a növények némi páratartalmat is kaphatnak a környezetből, még akkor is, ha nem öntözzük őket közvetlenül. Ha van rá lehetőségünk, telepítsünk párásító eszközöket, akár párakaput kertünkbe.
Csoportosítás: Tegyük egymáshoz közel a növényeket, hiszen ezzel is növelhetjük a levegő páratartalmát és segíthetünk megelőzni a kiszáradást. Fontos, hogy beteg növényeinket ne tegyük egészséges mellé, hiszen a betegség vagy kártevő könnyen átterjedhet. Ha hosszabb időre megyünk el, fontolóra vehetjük a cserepes növények átültetését nagyobb edénybe, mivel a nagyobb földmennyiség több vizet képes tárolni, így a növények hosszabb ideig juthatnak vízhez.
Napfény és időjárás: Utazás előtt helyezzük a növényeket olyan helyre, ahol árnyékban vagy félárnyékban vannak. A túl sok közvetlen napfény gyorsan kiszáríthatja a talajt és károsíthatja a növényeket. Szedjük be az ablakpárkányból a növényeket, hiszen az üveg felerősítheti a napsugárzást. Ha viharos időjárás várható, szintén gondoskodjunk a megfelelő védelemről és tegyük a növényeket széltől védett helyre. Ebben a cikkben adunk néhány tippet, hogyan védhetjük meg növényeinket a viharkároktól.
Kérjünk segítséget: Kérjük meg a szomszédokat, barátokat vagy családtagokat, hogy segítsenek gondoskodni a növényeinkről. 2-3 naponta érdemes megöntözni a növényeket, valamint ellenőrizni általános állapotukat. Hagyjuk könnyen elérhető helyen az öntözőkannát, locsolócsövet és egyéb kerti eszközöket, amelyre szükség lehet az ápolás során. Ha van rá lehetőség, kisebb méretű növényeinket magunkkal is vihetjük utazásainkra vagy átköltöztethetjük őket ismerősünkhöz.
Visszatérés után: Amikor visszatérünk utazásunkból, ellenőrizzük kertünk és növényeink állapotát, szükség esetén pedig tegyünk megfelelő intézkedéseket. Távolítsuk el a száraz vagy elhalt növényrészeket, majd helyezzük vissza korábbi helyükre és öntözzük meg alaposan növényeinket. Pár nap elteltével folytathatjuk a talaj műtrágyázását is. Ellenőrizzük az esetleges kártevők vagy betegségek jelenlétét növényeinken, és ha szükséges, használjunk természetes növényvédő szereket azok eltávolítására.
A megfelelő tervezés és a fent említett lépések segíthetnek abban, hogy növényeink egészségesek maradjanak az utazásunk alatt és utána is. Fontos, hogy az egyes növények igényei eltérőek lehetnek, így minden növény esetében érdemes alaposan utánanézni, hogy pontosan mire van szüksége az adott fajtának az elutazás idején.
BIOFITO Növényápoló levéltetvek ellen
A BIOFITO természetes növényápoló egyszerre ötvözi a hagyományos és a modern növényápolás legjobb tulajdonságait. Természetes fenyőolaj tartalmának köszönhetően alkalmas a dísznövényeken található szennyeződések és kártevő maradványok lemosására, a sérülések lezárására, valamint a kártevők távoltartására.